Sanácie a renovácie: úprava podkladu | Kreisel

Sanácia alebo renovácia je proces, ktorý sa zameriava na opravu a obnovu budov poškodených vlhkosťou, škodlivými soľami alebo poveternostnými vplyvmi. Tento proces obnovy funkčnosti a bezpečnosti budov si vyžaduje odborný prístup a využitie špeciálnych technológií a materiálov. Sanácie sa často vykonávajú na historických budovách, ale aj v prípadoch poškodených moderných stavieb, kde je potrebné zachovať ich hodnotu a predĺžiť životnosť.

Úprava podkladu: základ úspechu

Posúdenie a úprava podkladu  sú kľúčovými krokmi pri zaručení správnej funkčnosti a trvácnosti sanačného systému.  Pred aplikovaním omietky je potrebné starostlivo skontrolovať stav podkladu, ktorý by mal byť pevný, suchý, čistý a bez prasklín či iných defektov. V prípade vlhkosti alebo prítomnosti solí je potrebné vykonať predchádzajúce sanácie, ako je vysúšanie alebo použitie vhodných prípravkov na odstránenie solí. Podklad musí byť pripravený tak, aby mal dostatočnú priľnavosť pre sanačné materiály. Zohľadňuje sa aj správna hrúbka omietky, ktorá je závislá od typu podkladu a požiadaviek na ochranu stavby.

Pri sanáciách a renováciách je dôležité rozpoznať typ podkladu

Betón je zvyčajne pevný a odolný, avšak problémom môžu byť cementové výkvety, ktoré negatívne ovplyvňujú priľnavosť nových vrstiev. Tehlové murivo má vysokú nasiakavosť a tehly môžu mať rôznu kvalitu. Je potrebné spevniť podklad špeciálnou penetráciou a vyrovnať ho. Prírodný kameň môže byť veľmi tvrdý, ale zároveň aj nasiakavý, samozrejme, v závislosti od jeho druhu. Možné sú výkvety solí a rôzna štruktúra povrchu. Omietky môžu byť tiež rôzneho typu a podľa toho vykazovať aj rozličné stupne degradácie. Problémom môžu byť trhliny, odlupujúce sa časti, praskliny, prítomnosť vlhkosti, solí alebo plesní. 

Každý podklad si vyžaduje individuálny prístup a správnu úpravu. Len tak zabezpečíte maximálnu priľnavosť a trvanlivosť renovácie.

Postup úpravy podkladu

Pred začatím akejkoľvek úpravy dôkladne posúďte stav podkladu. Odstráňte všetky nesúdržné časti mechanicky. Vhodné metódy sú brúsenie, oklepanie alebo otryskávanie. V prípade napadnutia muriva vo vode rozpustnými soľami odstráňte okrem napadnutej omietky aj materiál zo škár, a to do hĺbky približne 2 cm.  Steny a škáry zbavte prachu a podklad upravte vhodným penetračným prípravkom. V prípade napadnutia muriva soľami je nutné použiť neutralizačný náter. Prípadné plesne alebo machy odstráňte prípravkom s biocídnym účinkom.

Zabezpečte rovný a stabilný povrch, opravte trhliny a škáry, naneste nivelizačné vrstvy pre dokonalé vyrovnanie povrchu a obnovte povrch vhodným materiálom. Doplňte chýbajúce časti muriva alebo omietku. 

Posledným krokom je úprava povrchu s cieľom zlepšiť priľnavosť a zabezpečiť ochranu proti vonkajším vplyvom.

Zvoľte správne produkty

Na zjednotenie nasiakavosti a zvýšenie priľnavosti použite penetračný náter. Na ochranu pred vlhkosťou, soľami a chemickými vplyvmi impregnačné prostriedky s vodoodpudivými účinkami , ktoré znížia nasiakavosť a zvýšia odolnosť  minerálnych povrchov v interiéri alebo na fasáde. Na spevnenie podkladu a vyrovnanie jeho nasiakavosti bez zníženia paropriepustnosti sa používa silikátový prípravok na báze vodného sklaREMONT GRUNT 950. Je ideálny na úpravu podkladu pred aplikáciou omietok, tmelov, sadrových stierok a farieb.

Jedným z efektívnych produktov je SANIER-Vorspritzmörtel 205. Slúži ako sanačný prednástrek na zjednotenie nasiakavosti podkladu a zvýšenie priľnavosti následných omietkových vrstiev. Je určený na omietanie vlhkého a soľami zaťaženého muriva. Dokáže efektívne pripraviť podklad pod sanačné omietky. 

Pri riešení problémov s vlhkosťou muriva sa uplatňuje špeciálny prípravok na utesnenie stien a ich impregnáciu Injektionsflüssigkeit 900. Je to vodoodolný a mrazuvzdorný prípravok, ktorý hydrofobizuje murivo tým, že v ňom uzatvára kapiláry. Používa sa  na impregnáciu pórovitých materiálov, ohraničenie vplyvu solí, sanáciu a renováciu muriva. Prostriedok je možné použiť aj ako penetráciu podkladu pred aplikáciou silikátových farieb.

Na redukciu obsahu škodlivých solí v murive sa odporúča špeciálny sanačný penetračný náter RÖFIX Antisalz. Aplikuje sa ako základný náter pred nanesením sanačných omietok. Chráni murivo pred degradáciou.

Časté chyby pri úprave podkladu a ako sa im vyhnúť

Jednou z najčastejších chýb je nedostatočná úprava a  očistenie podkladu pred aplikáciou nových vrstiev sanačného systému.  Ďalším častým problémom je ignorovanie nasiakavosti podkladu. Ak nie je správne ošetrený, môže dôjsť k nerovnomernému schnutiu omietky a vzniku prasklín. 

Pri spracovávaní produktov sanačného systému sa riaďte odporúčaniami výrobcu. Dodržiavajte technologické postupy a doprajte jednotlivým vrstvám omietky čas pre správne vyzretie. U väčšiny sanačných omietok platí pravidlo že 1 mm nanesenej vrstvy potrebuje 1 deň zrieť.  Dodržiavaním týchto odporúčaní určite dosiahnete kvalitné výsledky.