Ako správne pripraviť steny na aplikáciu farby | Kreisel

Ak chcete aplikovať omietku a farbu ako profesionál, musíte správne pripraviť steny. Na to sa používa základný náter – penetrácia. Vďaka tomu, že zjednocuje premenlivú nasiakavosť podkladu, vyhnete sa akýmkoľvek mapám, fľakom a výkvetom.

Ako správne pripraviť podklad

Ak chcete aplikovať omietku a farbu ako profesionál, musíte správne pripraviť steny. Na to sa používa základný náter – penetrácia. Vďaka tomu, že zjednocuje premenlivú nasiakavosť podkladu, vyhnete sa akýmkoľvek mapám, fľakom a výkvetom.  Použitím penetračného náteru taktiež zvýšite priľnavosť farby a omietky k podkladu. Penetrácia sa používa pod stierku, omietku, samonivelizačné hmoty, betón alebo pred maľovaním.

Na čo slúži penetrácia

Vniká do nasiakavých podkladov, podklad spevňuje, vyrovnáva jeho silnú nasiakavosť a pripravuje povrch na nanášanie farby alebo novú vrstvu omietky. Penetračný náter zvážte v prípade nikotínových usadenín alebo suchých vodných fľakov od predchádzajúcich prevlhčení. Využijete ho aj pri zašpinení sadzami alebo dechtových fľakoch. Pri silných znečisteniach sa však pokúste najprv nečistotu a fľak aspoň čiastočne odstrániť. Vo všeobecnosti by ste mali podklad penetrovať pred každým nanesením farby.

Typy penetrácií: univerzálne alebo špeciálne penetračné nátery?

Na akýkoľvek minerálny povrch sa hodí univerzálna penetrácia. Používa sa na vápenné a vápenno-cementové omietky, betón i sadrokartónové dosky. Na problematické povrchy použite hĺbkovú penetráciu vhodnú, podobne ako univerzálna penetrácia, na vápenné alebo vápenno-cementové omietky, betón, sadrokartónové dosky a iné typy nasiakavých lisovaných dosiek. Ak sa trápite s plesňami a chceli by ste tento problém raz a navždy vyriešiť, odporúčame špeciálnu protiplesňovú penetráciu. Jej použitím veľmi efektívne obmedzíte tvorbu plesní. Obsahuje totiž aktívne fungicídne zložky.

Spracovanie hĺbkovej penetrácie: rady od profesionálov

Ak sú steny, ktoré idete maľovať, značne znečistené, fľakaté alebo sú na nich mastné škvrny, určite použite hĺbkovú penetráciu. Nájde svoje uplatnenie nielen v kuchyniach, kde sa na stenách usádza mastnota, ale aj v rodinách s malými deťmi, ktoré s veľkou obľubou kreslia na steny.

Nezabudnite, že podklad, na ktorý idete nanášať penetračný náter, musí byť suchý. Nemal by byť znečistený, a preto z neho odstráňte všetky viditeľné nečistoty, prach, riasy a podobne. Staré nátery s trhlinami mechanicky odstráňte a zbavte sa aj olejových, lakových alebo disperzných farieb, ktoré sa od povrchu odlupujú. Zvyšky tapiet a gleju umyte teplou vodou, ale v tomto prípade myslite na to, že podklad musí byť pred nanesením penetračného náteru úplne vyschnutý.

Naniesť penetračný náter je veľmi jednoduché, pretože je pripravený na použitie. Penetračné nátery na báze vody sa riedia s vodou v pomere, ktorý uvádzame na danom výroku. Pokyny výrobcu vždy dodržiavajte. Penetračný náter sa nanáša rovnomerne pomocou vhodných štetcov, valčekov alebo kief. Mnohé produkty sú určené aj na strojové nanášanie. Penetračná vrstva musí pred nanášaním konečnej vrstvy schnúť minimálne 24 hodín. Závisí to od teploty a podmienok v prostredí. Po vysušení nesmú na povrchu zostať žiadne lesklé fľaky.

Praktické tipy a triky, s ktorými pripravíte podklad na aplikáciu farby

Nezabudnite pred aplikáciou penetračný náter zriediť a poriadne rozmiešať. Pri nanášaní na steny sa snažte o rovnomernú aplikáciu. Ak použijete veľké množstvo náteru, tak sa nemusí do podkladu dobre vsiaknuť. Zanechá lesklý film, ktorý spôsobí, že na tomto mieste farba nebude držať. Ak je to potrebné, druhú vrstvu penetrácie môžete nanášať najskôr po 4 hodinách. Pred nanesením konečnej vrstvy, napríklad interiérovej farby, odporúčame nechať penetračný náter poriadne preschnúť. Najlepšie 24 hodín. Ak by ste si chceli prácu uľahčiť a pýtate sa, či môžete penetračný náter priliať do farby, odpoveď je jednoznačná: nie! Penetračný náter sa na stenu aplikuje vždy ako samostatná vrstva.