Časté problémy s hydroizoláciou | Kreisel

Hydroizolácia je neviditeľným hrdinom, ktorý ochraňuje stavby pred vodou a vlhkosťou. Bez nej by steny nasali vodu, podlahy by sa vyduli a plesne by mali ideálne podmienky na šírenie. Preto sa dnes pozrieme na rôzne typy hydroizolácie, ktoré dokážu stavby ochrániť aj pred tým najnepriaznivejším počasím.

Čo je hydroizolácia a aké sú jej typy

Hydroizolácia zabezpečuje ochranu stavieb a konštrukcií pred vodou a vlhkosťou. V závislosti od typu konštrukcie a podmienok môžete použiť niekoľko typov hydroizolácie. Penetračné hydroizolácie fungujú na princípe prenikania do pórov a kapilárnych štruktúr podkladu. Vytvárajú nepriepustnú bariéru proti vode. Do tejto skupiny patrí aj dvojzložková polymér-cementová hydroizolačná malta AQUA DUO 822. Vyznačuje sa vysokou flexibilitou a vodoodolnosťou, prispôsobí sa rôznym podkladom, ako sú betón, vápenno-cementové omietky i potery, a zabezpečí ochranu betónu pred koróziou.  Ihneď použiteľným je produkt na báze akrylátovej živice FOLBIT 800. Produkt má vysokú adhéziu k rôznym podkladom a môžete ho použiť tak v interiéri, ako aj v exteriéri. Tekutá hydroizolácia po zaschnutí vytvára nepriepustný, pružný a bezškárový izolačný náter. Polymér-cementové hydroizolácie kombinujú vlastnosti polymérov a cementu, čím získavajú vysokú odolnosť a všestrannosť. Odporúčame ich do oblastí s vysokou záťažou vlhkosti, ako sú napríklad kúpeľne, sprchy a bazény. Jednozložková polymér-cementová hydroizolácia AQUASTOP-H 810 po vyschnutí vytvorí bezškárovú hydroizolačnú vrstvu, ktorú môžete využiť aj ako podklad pod cementové lepidlá a omietky. Napokon máme v ponuke asfaltovo-kaučukové hydroizolácie, ktoré sa riedia vodou a neobsahujú žiadne organické rozpúšťadlá. Disperznú bituménovo-kaučukovú hydroizoláciu DYSPERBITUM 830 použite na hydroizoláciu zvislých a vodorovných plôch vrátane betónu, vápenno-cementových omietok a sadrových podkladov. Je tiež vhodná na údržbu a renováciu strešných asfaltových krytín. STYRBITUM 832 využijete nielen na hydroizolačné práce, ale aj pri lepení polystyrénových a XPS dosiek.

Ako vybrať správnu hydroizoláciu

Ak chcete zabezpečiť ochranu stavby pred vodou a vlhkosťou, určite si dajte záležať na výbere správnej hydroizolácie. Pri výbere vhodného hydroizolačného materiálu berte do úvahy viaceré faktory, napríklad typ podkladu, miesto aplikácie a stupeň zaťaženia. Na hydroizoláciu kúpeľní, sprchovacích kútov, nádrží, bazénov, stien pivníc a základov použite dvojzložkovú polymér-cementovú zmes AQUA DUO 822 alebo jednozložkovú tekutú hydroizoláciu na báze akrylátovej živice FOLBIT 800. Vhodné sú aj disperzné a asfaltovo-kaučukové hydroizolácie. Odporúčame polymér-cementový produkt AQUASTOP-H 810.

Ďalej zvážte, či ide o vnútorné, alebo vonkajšie použitie. Do interiérov zvoľte hydroizoláciu, ktorá je nielen vodotesná, ale odoláva aj vlhkosti a plesniam, napríklad AQUASTOP-H 810  alebo FOLBIT 800. Na terasy, balkóny alebo bazény použite hydroizoláciu AQUA DUO 822 , stierku odolnú proti poveternostným vplyvom, UV žiareniu a mechanickému poškodeniu. Na hydroizoláciu základov a iných podzemných častí budov, vyskúšajte  DYSPERBITUM 830, alebo  STYRBITUM 832, ktorý slúži aj na lepenie izolačných dosiek. Nezabúdajte však na to, že rôzne časti stavby vyžadujú rôzne typy hydroizolácie, pretože sú vystavené rôznym úrovniam vlhkosti a mechanického opotrebenia. Všetky spomenuté hydroizolácie sú navrhnuté tak, aby zvládli aj vysokú úroveň vlhkosti a mechanického zaťaženia.

Ako zistiť, či máte problém s hydroizoláciou

Problémy s hydroizoláciou sa prejavujú rôznymi spôsobmi. Všímajte si viditeľné znaky, ako sú napríklad vlhké steny, plesne, odlupujúca sa omietka alebo stopy zatekania. Je veľmi dôležité, aby ste problémy s hydroizoláciou identifikovali čo najskôr.

Ak hydroizolácia na určitých miestach, napríklad pod strechou alebo v pivnici, zlyháva, odporúčame konať čím skôr. Niekedy sa hydroizolácia jednoducho a prirodzene opotrebuje, inokedy dôjde k mechanickému poškodeniu, napríklad pri rekonštrukcii. Problémom môže byť aj nesprávna aplikácia materiálov, ktorá tak poskytuje nedostatočnú ochranu, ale aj vonkajšie vplyvy, extrémne počasie alebo náhle zmeny teplôt.

Aby ste minimalizovali riziko akéhokoľvek poškodenia hydroizolácie, vyberajte si len kvalitné materiály, ktoré zabezpečia dlhodobú ochranu vašich stavieb pred vodou a vlhkosťou. Výberom z našej ponuky si môžete byť istí, že pre životnosť vašej stavby a ochranu vášho domova ste urobili všetko správne.