Samonivelizačná stierka EXPRESS
Stiahnuť katalóg
Pozri cenník
Vyberte si to najlepšie
Herunterladen
Poter tvorí základ, na ktorý sa kladie finálna podlahová krytina, napríklad dlažba alebo parkety. Slúži na vyrovnanie nerovností podkladu. Medzi najčastejšie používané typy poterov patrí cementový a anhydritový. Preto dnes porovnáme ich vlastnosti, výhody i nevýhody, aby ste si mohli pre váš stavebný projekt vybrať ten najvhodnejší.
Po vytvrdnutí ostáva cementový poter veľmi pevný a odolný proti mechanickému poškodeniu. Neublíži mu ani voda a iné tekutiny, a tak ho použite hlavne v priestoroch namáhaných vlhkosťou a vodou, napríklad v kúpeľniach, pivniciach alebo garážach, či tam, kde očakávate vyššie zaťaženie podlahy. Svoje miesto si nájde aj v priemyselných halách a skladoch. Pri správnej aplikácii má totiž veľmi dlhú životnosť a prispieva k dobrej zvukovej izolácii.
Univerzálne použiteľný je Estrich/Beton 421. Môžete ho použiť tak vo vnútornom, ako aj vonkajšom prostredí, rovnako ako aj na realizáciu podláh na oddeľovacej vrstve a vo väzbe. Veľmi vysokú pevnosť v tlaku i ťahu pri ohybe má spádový poter GEFÄLLESTRICH 428. Odporúčame ho na balkóny, lodžie, terasy i do kúpeľní. Do priestorov s vysokým mechanickým namáhaním v hrúbke vrstvy od 10 do 50 mm použite ESTRICH/BETON 424. Vystužený sklenenými vláknami sa používa v interiéri aj exteriéri.
Anhydrit predstavuje modernú alternatívu k tradičnému cementovému riešeniu. Vďaka unikátnym vlastnostiam sa v modernej architektúre a výstavbe využíva čoraz častejšie. Tuhne rýchlejšie ako jeho cementová alternatíva a po vytvrdnutí má hladký povrch. Okrem toho sa takmer vôbec nezmršťuje, čo minimalizuje riziko vzniku trhlín. Má samonivelačné vlastnosti, nie je ho potrebné na záver upravovať, čo zjednodušuje finálne položenie podlahovej krytiny. Navyše má vynikajúcu tepelnú vodivosť, ktorá ho predurčuje na použitie s podlahovým kúrením.
V interiéroch, predovšetkým vo veľkopriestorových kanceláriách a v bytovej výstavbe, sa používa samonivelizačná liata podlaha na báze anhydridu ANHYDRIT-FLIESSESTRICH 459. Odporúčame ju na liatie združených podláh, podláh na oddeľovacej vrstve, plávajúcich i vykurovaných podláh. Má množstvo výnimočne pozitívnych vlastností. Spomeňme vysokú produktivitu práce, dobrú tekutosť, rýchlu bezškárovosť a nízku mieru zmraštenia. Ešte vyššiu pevnosť v tlaku má ANHYDRIT-FLIESSESTRICH 460. Je vhodnejší, ak vyžadujete väčšiu pevnosť v tlaku a nosnosť.
Rozdiel medzi jednotlivými cementovými potermi spočíva v ich špecifických aplikáciách a vlastnostiach. Estrich/Beton 421 sa bežne používa pri kladení podláh na vytvorenie stabilného a rovného povrchu. Spádový GEFÄLLESTRICH 428 je určený na vytváranie spádu s cieľom odvodnenia, čo prezrádza aj jeho názov, napríklad v kúpeľniach alebo na balkónoch či terasách. ESTRICH/BETON 424 má zvýšenú pevnosť s hodnotou 35 N/mm². Použite ho vtedy, ak potrebujete dodatočnú konštrukčnú podporu. Rozdiel medzi samonivelizačnými liatymi podlahami na báze anhydritu je v pevnosti v tlaku. ANHYDRIT-FLIESSESTRICH 459 má pevnosť v tlaku 20 N/mm², zatiaľ čo ANHYDRIT-FLIESSESTRICH 460 má vyššiu pevnosť v tlaku, 25 N/mm².
Výber správneho poteru je dôležitým rozhodnutím. Cementový je cenovo dostupný, odolný proti vlhkosti a má dlhú životnosť. Anhydritový je rýchloschnúci, má hladký povrch a vynikajúcu tepelnú vodivosť. Výber teda bude závisieť od vašich konkrétnych potrieb a požiadaviek. Ak máte záujem o ďalšie informácie, kontaktujte nás. Odpovieme vám na všetky vaše otázky a pomôžeme s výberom konkrétneho produktu.