Samonivelizačná stierka EXPRESS
Stiahnuť katalóg
Pozri cenník
Vyberte si to najlepšie
Herunterladen
Hydroizolácia kúpeľne je neoddeliteľnou súčasťou rekonštrukcie či výstavby. Vďaka nej si môžete byť istí, že vaša kúpeľňa zostane chránená pred nežiadúcim prenikaním vody a vlhkosti. Nemusíte sa tak báť plesní, znehodnotenia materiálov alebo poškodenia konštrukcií. V dnešnom príspevku sa preto zameriame na správny postup hydroizolácie kúpeľne krok za krokom.
Príprava stien pred nanesením hydroizolačnej vrstvy je v procese hydroizolácie kúpeľne kľúčovým krokom. Dôslednou prípravou stien zabezpečíte, že hydroizolácia bude spoľahlivá a dlhodobo ochráni vašu kúpeľňu pred prenikaním vody.
Zabezpečte, aby boli steny pred začatím akýchkoľvek prác úplne suché. Vlhkosť alebo pleseň by mohli hydroizoláciu skomplikovať. Nezabudnite ani na dôkladné čistenie a odstránenie nečistôt. Na stenách nesmú ostať stopy mastnoty ani prachu. Všetko by to mohlo ovplyvniť priľnavosť hydroizolačnej vrstvy, a to negatívnym spôsobom.
Povrch stien zarovnajte. Ak sú na stenách veľké nerovnosti, alebo dokonca diery, vyplňte ich. Na tieto činnosti použite hmoty na báze cementu, nie sadry. Sadra sa vo vlhkom prostredí používať nesmie. Ak chcete dosiahnuť rovnomerné nanesenie hydroizolačnej vrstvy, povrch musí byť naozaj rovný.
Špeciálnu pozornosť venujte príprave prípojných miest v okolí vodovodných rúrok, kanalizačných odtokov a ventilačných otvorov. Použite vhodné tesniace materiály na zabezpečenie čo najtesnejších spojov medzi hydroizoláciou a týmito prvkami.
Dôležitou súčasťou procesu hydroizolácie kúpeľne je penetračná vrstva, ktorá zabezpečí, že hlavná hydroizolačná vrstva lepšie priľne k povrchu stien a podlahy. Penetračné prípravky totiž spevňujú podklad, regulujú jeho nasiakavosť a uľahčujú aplikáciu ďalšej vrstvy.
Predtým, ako začnete nanášať penetračnú vrstvu, uistite sa, že ste vybrali správny typ penetrácie. Na zjednotenie nasiakavosti, stabilizáciu a zlepšenie prídržnosti prašných podkladov môžete použiť univerzálny penetračný náter GRUND-W 301. Zvyšuje priľnavosť a uľahčuje aplikáciu farieb a omietok. Hlboko do podkladu preniká aj hĺbkový penetračný náter na báze nanočastíc GRUND-SG 302. Redukuje nasiakavosť a uľahčuje nanášanie farieb a mált. Na úpravu betónových podkladov odporúčame adhézny mostík na nesavé podklady GRUND 310 BETONKONTAKT.
Naneste prvú vrstvu penetrácie na steny a podlahu. Použite napríklad valček alebo štetec. Dodržujte pokyny výrobcu týkajúce sa správneho spôsobu a množstva nanášania. Po nanesení prvej vrstvy nechajte penetráciu tri hodiny schnúť. Potom naneste rovnakým spôsobom druhú vrstvu penetrácie. Tou zabezpečíte ešte lepšiu priľnavosť hlavnej hydroizolačnej vrstvy. Nechajte ju úplne uschnúť.
Tesnú bariéru proti vode a vlhkosti zabezpečí hydroizolácia. Vykonajte ju najneskôr do 24 hodín od nanesenia penetrácie.
Odporúčame tekutú hydroizoláciu FOLBIT 800 vhodnú do interiéru i exteriéru. Využijete ju na hydroizoláciu podkladov, ako sú betón, vápenno-cementové omietky, sadrové podklady, potery, podlahové vykurovanie a podobne. Po zaschnutí vznikne bezškárový, trvalý a pružný izolačný náter. Hodí sa aj do vlhkosťou zaťažovaných priestorov, pretože má vysokú adhéziu a celkovú vodotesnosť. Je to jednozložková zmes, pripravená na použitie. Pracuje sa s ňou preto veľmi jednoducho. Oceníte aj vlastnosti produktu AQUA DUO 822. Dvojzložková hydroizolačná stierka sa používa nielen na utesnenie kúpeľní, ale aj terás a balkónov. Uplatnenie nájde aj vo vodou zaťažovaných pivničných priestoroch. Do kúpeľní a spŕch sa hodí aj jednozložková hydroizolačná malta AQUA STOP 810 1K. Utesňujú sa ňou aj bazény, izolujú pivnice a základy z vonkajšej strany.
Hydroizoláciu naneste valčekom, štetcom alebo nerezovým hladítkom podľa toho, aký typ hydroizolačného materiálu ste si vybrali. Naneste prvú vrstvu hydroizolácie. Postupujte podľa pokynov výrobcu. Odporúčame nanášať hydroizoláciu rovnomerne, aby ste dosiahli spoľahlivý výsledok. Po nanesení prvej vrstvy počkajte kým zaschne, čo bude trvať približne tri hodiny. Potom naneste druhú vrstvu. Opäť aj pri tomto kroku dodržiavajte pokyny výrobcu. Keď uschne aj druhá vrstva, skontrolujte povrch. Je hydroizolácia nanesená rovnomerne a bez výrazných nepravidelností?
Keď sa vám podarilo dokončiť hydroizoláciu kúpeľne, pokračujte s ďalšími prácami.
Na takto pripravený a hlavne dokonale vyrovnaný podklad začnite lepiť dlažbu a obklady. Použite napríklad štandardné lepidlo AG 655 OBJEKTKLEBER C1T. Toto vodoodolné a mrazuvzdorné lepidlo sa hodí na lepenie nasiakavých obkladov a dlažieb v interiéri, ale aj v exteriéri. Rovnako ako špeciálne lepidlo na obklady a dlažbu - BAUKLEBER. Ďalšou možnosťou, ako čo najkvalitnejšie nalepiť obklady a dlažbu vo vašej kúpeľni, je flexibilné lepidlo AG 650 FLEX S1 FLEXKLEBER. Je špeciálne vyvinuté na keramickú dlažbu, dosky, mozaiky a prírodný kameň. Môžete ním lepiť obklady stien aj podlahy vrátane podláh vykurovaných. Odporúča sa práve do kúpeľní, spŕch a toaliet, pretože je to lepidlo, ktoré obstojí aj vo vlhkosťou zaťažovaných priestoroch. Podobne ako špeciálne vodoodolné a mrazuvzdorné lepidlo AG 658 SPEZIALKLEBER.
Pri hydroizolácii kúpeľne môžete využiť silikónovú tesniacu hmotu SILIKON NANOTECH 720. Používa sa na utesnenie spojov okolo umývadiel, vaní, bidetov, vaničiek, sprchovacích kútov, ako aj rohového škárovania keramických obkladačiek, dilatácií, utesnenia rúrok a spojov. Jeho veľkou prednosťou je odolnosť proti plesniam. Na škárovanie keramických, terakotových, gresových, betónových obkladov a dlažieb, ako aj prvkov z prírodného a umelého kameňa, ktoré sú náchylné na výkvety, môžete použiť jedinečnú škárovaciu maltu na báze nanotechnológie NANOTECH 730, vhodnú na všetky typy obkladov a dlažieb vo vnútornom aj vonkajšom prostredí.
Po vyplnení škár obkladov a dlažieb prejdite k inštalácii toalety, umývadla, vane, sprchy a ostatnej sanitárnej techniky. Nakoniec nainštalujte kúpeľňový nábytok, ako sú zrkadlá, skrinky, police a ďalšie doplnky. Dbajte na ich pevné uchytenie. Odporúčame využiť aj služby skúseného vodoinštalatéra.
A na záver malá rada. Ak pri používaní kúpeľne zistíte akékoľvek problémy s vlhkosťou alebo prenikaním vody, opravte ich čo najskôr. Pri výbere vhodného materiálu určeného na hydroizoláciu kúpeľní vám radi poradíme. Kontaktujte nás, ak máte akékoľvek otázky.