Samonivelizačná stierka EXPRESS
Stiahnuť katalóg
Pozri cenník
Vyberte si to najlepšie
Herunterladen
Ak sa chystáte na lepenie obkladov alebo dlaždíc, určite vás zaujíma, aký typ lepidla by ste mali použiť. Existujú rôzne lepidlá, ktoré sú určené pre špecifické typy dlaždíc.
Ak sa chystáte na lepenie obkladov alebo dlaždíc, určite vás zaujíma, aký typ lepidla by ste mali použiť. Existujú rôzne lepidlá, ktoré sú určené pre špecifické typy dlaždíc. Pri výbere správneho lepidla je rozhodujúci aj podklad. Preto je dôležité zvážiť typ obkladu, ktorý budete používať, ako aj povrch, na ktorý bude obklad aplikovaný.V tomto článku vám vysvetlíme rozdiely medzi rôznymi typmi lepidiel a poskytneme návod, ako a kedy ich použiť.
Lepidlá na báze cementu
Prvým, a zároveň najpoužívanejším je lepidlo na báze cementu. Tieto lepidlá sú vyrobené zo zmesi cementu, piesku, vody a ďalších prísad, ktoré zlepšujú ich spracovateľnosť. Sú vhodné na lepenie odolných dlaždíc, napríklad tých keramických a porcelánových.
Poskytujú pevné a odolné spojenie. Svoje uplatnenie si nachádzajú najmä v exteriéri alebo v nadmerne zaťažovaných miestach. Pokiaľ sa už pre cementové lepidlo rozhodnete, myslite na to, že manipulácia s ním si vyžaduje vyššiu úroveň zručností. Navyše práca s ním rozhodne nepatrí medzi tie najčistejšie.
Lepidlá na báze reaktívnych živíc
Tieto dvojzložkové lepidlá sú vyrobené zo zmesi živíc a rôznych tužidiel. Sú známe svojou výdržou, flexibilitou a vynikajúcou priľnavosťou. Preto sa používajú najmä na lepenie obkladov a dlaždíc na kritické podklady, ako sú kovové povrchy, drevo, azbestocement, guma, PVC, atď.
Jednou z hlavných výhod týchto lepidiel je ich vodotesnosť, vďaka čomu sú vhodné na použitie v priestoroch, ktoré sú vystavené vysokej vlhkosti alebo vode (napr. kúpeľňa). Sú tiež odolné voči teplu, chladu, majú vynikajúcu priľnavosť a vydržia aj vyššie zaťaženie. Na druhej strane, tieto lepidlá dlhšie schnú a ich miešanie môže byť zložitejšie ako pri iných typoch lepidiel.
Disperzné lepidlá Disperzné lepidlá, ako napríklad KREISEL DISPERSIONSKLEBER 111, taktiež známe aj ako emulzné lepidlá, sú vyrobené zo zmesi vody a syntetických polymérov. Sú pripravené na spracovanie, majú vysokú adhéziu, vďaka čomu sa používajú na podklady, ako sú drevotrieska a OSB dosky. Nakoľko však nie sú vodotesné, neodporúčame disperzné lepidlá používať v priestoroch s vysokou vlhkosťou.
Lepidlá sú často klasifikované a označené aj podľa ich výkonnostných charakteristík a použiteľnosti pre rôzne typy dlaždíc a povrchov. Pre nás najznámejší systém používaný na označovanie lepidiel je európsky klasifikačný systém, známy aj ako norma STN EN 12004-1.Lepidlá sa delia na 3 typy
• C – cementové malty
• D – disperzné lepidlá
• R – lepidlá na báze reaktívnych živícTriedy označenia podľa vlastností lepidiel
• 1 - klasická malta/lepidlo, prídržnosť – v ťahu: ≥ 0,5 N/mm2
• 2 - malta alebo lepidlo určené pre náročnejšie aplikácie, prídržnosť – v ťahu: ≥ 1 N/mm2
• E – malta/lepidlo s predĺženou dobou otvorenia (Najdlhší časový interval po nanesení malty alebo lepidla, v ktorom môžu byť uložené obkladové prvky.)
• F - rýchlotvrdnúca malta alebo lepidlo
• T - malta alebo lepidlo so zníženým sklzom (Pohyb obkladového prvku usadeného do vrstvy malty alebo lepidla smerom nadol po vertikálnej alebo šikmej ploche.)
• S- (deformácia) schopnosť vytvrdnutého lepidla deformovať sa napätím medzi obkladačkou a podkladom bez poškodenia inštalovaného povrchu
• S1 FLEX - plastická (flexibilná) malta alebo lepidlo
• S2 FLEX - vysoko plastická (flexibilná) malta alebo lepidlo
Napríklad naše lepidlo KREISEL AG 650 FLEX S1 FLEXKLEBER má označenie „C2TES1“, čo znamená, že ide o lepidlo na báze cementu so zvýšenou prídržnosťou, so zníženým sklzom a s predĺženou dobou otvorenia. Je vhodné na použitie s takmer všetkými typmi dlaždíc a všetkými typmi povrchov. Označenie S1 FLEX ho radí k plastickým lepidlám. Len lepidlá s označením S1 a S2 by sa podľa normy EN 12004 mali nazývať plastickými respektíve flexibilnými, čo ale bohužiaľ, aj v dnešnej dobe ešte niekoľko výrobcov nedodržiava. na splnenie požiadaviek S1 musí byť lepidlo schopné deformácie ≥ 2,5 mm, ale < 5 mm; Na splnenie požiadaviek S2 musí byť lepidlo schopné deformácie ≥ 5 mm. Toto označenie sa nevzťahuje na lepidlá s reakčnou živicou (R) alebo disperzné lepidlá (D). Pokiaľ by ste toto chceli vysvetliť 5-ročnému dieťaťu, tak mu môžete povedať že je to ako hýbať s rukou. Vaša koža sa trochu natiahne, rovnako ako lepidlo, ale nemôže sa natiahnuť príliš pretože by sa mohla roztrhnúť. Lepidlo musí byť schopné sa natiahnuť „tak akurát“ aby bolo dostatočne odolné, flexibilné a zároveň pevné.
Zhrnutie Systém označovania lepidla (norma EN 12004) vám poskytuje predstavu o vhodnom použití lepidla, čase tuhnutia, type dlaždíc a povrchov, na ktoré sa môže použiť, či prevádzkových podmienkach, pre ktoré je vhodné. Vždy je ale dôležité skontrolovať technický list výrobku, kde nájdete podrobnejšie informácie.
C1 – bežné cementové lepidlo;
C1T – bežné cementové lepidlo so zníženým sklzom;
C1TE – bežné cementové lepidlo so zníženým sklzom a predĺženou dobou otvorenia;
C1FT – rýchlotuhnúce lepidlo so zníženým sklzom;
C2E – zlepšenécementové lepidlo s predĺženou dobou otvorenia;
C2F – zlepšenérýchlo tuhnúce lepidlo s doplnkovými charakteristikami;
C2T – zlepšenécementové lepidlo s doplnkovými charakteristikami a zníženým sklzom;
C2TE – zlepšenécementové lepidlo s doplnkovými charakteristikami, zníženým sklzom a predĺženou dobou otvorenia;
C2FT – zlepšenérýchlo tuhnúce cementové lepidlo s doplnkovými charakteristikami a zníženým sklzom;
C2FE – zlepšenérýchlo tuhnúce cementové lepidlo s doplnkovými charakteristikami a predĺženou dobou otvorenia.
C2TES1 - cementové lepidlo so zvýšenou prídržnosťou, plastické (flexibilné) a so schopnosťou odolávať miernym deformáciám (od 2,5 mm do 5 mm)
C2TES2 - cementové lepidlo s vysokou prídržnosťou, plastické (flexibilné) a so schopnosťou odolávať veľkým deformáciám (od 5 mm)